• tento priestor je vyhradený pre otázky na kňazov, na ktoré Vám budú priebežne odpovedať
  • svoje otázky možete posielať prostredníctvom e-mailovej správy zo svojích e-mailov na adresu stefanpaluch68@gmail.com, na ktoré Vám bude zaslaná odpoveď, prípadne to bude zverejnené na farskej stránke

Veriaca:

Požehnaný deň vám prajem,  neviem či ešte odpovedáte alebo nie na otázky ľudí ale skúsim. 

Mám partnera, ktorý je rozvedený ale svadbu mali v kostole. Rozvod bol kvôli nevere manželky aj keď odpustenie z jeho strany bolo. Manželka vyhlásila, že už tam nie je láska a momentálne čaká dieťa s novým partnerom. Tato situácia ma veľmi ťaží Lebo viem že som v ťažkom hriechu o to horšie, že nemôžem prijímať telo Kristovo ani pristúpiť k sv.spovedi. Ich rozhodnutie teda je anulovať manželstvo. A ja sa chcem opýtať ak to spravia Boh nám odpustí? Bude naše manželstvo platne ak oni už dali sľub a Teraz ho porušili ? Veľmi ma to trápi lebo to nie je cesta po ktorej by som chcela kráčať.. Pán Boh zaplať za vašu odpoveď.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, stále odpovedám na otázky veriacich a rád odpoviem aj Vám... Je mi ľúto, že ste sa dostali do situácie, o ktorej píšete, ale na druhej strane si treba uvedomiť, že Vy za to nemôžete. Je vždy veľkým nešťastím, ak sa manželstvo rozpadne, ale žiaľ stáva sa tro čím ďalej tým viac. Jedinou cestou, ako sa Vy môžete dostať k opätovnému prijímaniu sviatostí je, aby ste prijali sviatostné manželstvo a to je možné len vtedy, ak bude manželstvo Vášho priateľa vyhlásené za nulitné. V takom prípade bude Vaše manželstvo určite platné a Boh Vám tiež určite odpustí. Veľa sa modlite na tento úmysel a vložte všetko do Božej vôle.


Veriaca:

Pekný a požehnaný večer.

Môj priateľ mal v roku 2019 autonehodu kde viezol svojich troch kamarátov a nečakane havaroval. Dvaja kamaráti zomreli. A ja by som sa chcela opýtať či sa to považuje za úmyselnu vraždu a či je to velmi veľký hriech a či sa taky človek dostane do neba,veľmi ma to trápi na srdci. Každopádne ďakujem za odpoveď.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, je mi ľúto, že ste spolu s Vašim priateľom prežili takúto bolestnú udalosť a na druhej strane ma teší, že sa zaujímate o jeho večnosť... Môžete byť úplne pokojná, o žiadnej úmyselnej vražde nemôže byť ani reč, keďže sa jednalo o nehodu s tragickým koncom. Váš priateľ nemá žiaden hriech a pokiaľ bude žiť na tejto zemi dobre a správne má veľkú šancu dostať sa do neba, tak ako každý jeden z nás.


Veriaci:

Mam priateľku tc.vdova od roku 2005 s ktorou chodím  viac ako 1 rok.Obaja sme rimskokatolickeho vyznania.Zatial o uzavretí manželstva neuvažujeme.Chcem sa spýtať, či priateľka moze chodiť na spoved v opačnom prípade,aké podmienky musí splniť aby sa mohla zúčastniť spoved.Dakujem za odpoved.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, je mi to ľúto, ale priateľka nemôže pristupovať k sviatostiam pokiaľ neprijme sviatostné manželstvo. Píšete, že je vdova, neviem ako je to s Vami... Pokiaľ nemáte žiadnu prekážku mali by ste prijať sviatosť manželstva, nakoľko t.č. žijete v hriešnom zväzku a preto nie je možné pristupovať k sviatostiam. Povzbudzujem Vás, aby ste si veci dali čím skôr na poriadok a mohli začať žiť sviatostný život.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, ďakujem za upozornenie k mojej odpovedi k tejto otázke, ktoré mi poslala jedna veriaca pani. Aby nedošlo k nedorozumenie a aby som niekoho neuviedol do omylu dopĺňam nasledujúcu informácciu: To, čo som napísal v odpovedi platí v prípade, že spomínaný pár spolu žije v jednej domácnosti a žijú spolu aj intímne. V takomto prípade páchajú hriech smilstva a navyše môžu spôsobovať verejné pohoršenie. Preto je potrebné pokiaľ by to bolo takto, aby čím skôr prijali sviatosť manželstva. Pokiaľ spomínaní dvaja ľudia len spolu chodia ako priatelia a hľadajú cestu k sebe tak je všetko v poriadku a pani môže pristupovať k sviatostiam. V pastoračnej praxi sa často stretávame s tým, že ľudia z ktorých je napr. jeden vdovec alebo vdova nechcú prijať sviatosť manželstva, aby neprišli o určité výhody od štátu. Ak niekto takto kalkuluje a kvôli tomuto neprijme sviatostné manželstvo, tak je to vážna vec a je potrebné prehodnotiť svoje postoje. Verím, že teraz je už všetko jasné... Ešte raz ďakujem za upozornenie a želám a vyprosujem všetko dobré od Pána.


Veriaca:

Požehnaný adventný večer, dôstojný otče, chcem sa Vás opýtať ako reagovať na správu od priateľov napr. tvoríme reťaz modlitieb za chorých na rakovinu. Nepretrhni túto reťaz a pošli 9 priateľom túto modlitbu. Je tam znenie modlitby.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, pekná a dobrá myšlienka, ale príde mi to trochu nasilu a tiež to zaváňa poverou, najmä ak niekto píše o tom, že ak to pretrhneme, tak sa nám prihodí nešťastie a pod. Nikto nemá právo nás do ničoho nútiť, nakoľko sme dostali od Boha rozum a slobodnú vôľu. Iná je situácia, pokiaľ si sám dobrovoľne vezmem na seba nejaký zážitok a potom ho nedodržím. Pokiaľ ma ale niekto proti mojej do niečoho núti, nie som ničím viazaný. Priznám sa, že ja tieto reťazce ignorujem a nezapájam sa do nich, nakoľko rešpektujem slobodu tých druhých a myslím si, že nemám právo ich do niečoho nútiť...


Veriaca:

Požehnaný večer prajem, Chcela by som sa Vás opýtať či je hriech, keď chcem vedieť viac o Luciferovi respektíve čítala som knihu kde bol spomenutý a našla som taký seriál na internete, ktorý sa volá Lucifer. Tak sa chcem opýtať či je to hriech že takéto veci pozerám? Dopredu ďakujem za odpoveď.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, hriech to nie je, ale na druhej strane neviem, čím Vás môže takéto niečo obohatiť... Vieme, že Lucifer bola nešťastná bytosť, ktorá sa vzoprela Bohu známym non serviam - nebudem slúžiť a tým si zaslúžil večné zatratenie... Existuje oveľa viac lepších a hodnotnejších vecí ako práve knihy a filmy o Luciferovi...


Veriaca:

Pekný deň otče, rada by som sa spýtala či je vôbec nejaká možnosť získať povolenie na sviatosť pokánia rozvedenému človeku a ak áno, ako sa dá získať a čo musím spĺňať? Ďakujem za odpoveď.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, veľmi ma teší Váš záujem o sviatostný život a verím že Vás poteší, že je možnosť dostať povolenie k pristupovaniu k sviatostiam aj keď ste rozvedená. Hneď na úvod Vás musím upozorniť, že nesmiete žiť v žiadnom ďalšom vzťahu to znamená, že musíte ostať žiť sama. Pokiaľ je to tak je potrebné ísť za pánom farárom vo farnosti v ktorej žijete a on Vám pomôže s napísaním žiadosti, ktorú odošle na príslušný biskupský úrad odkiaľ dostanete povolenie pristupovať k sviatostiam. Verím, že s Božou pomocou všetko dobre dopadne a že opäť budete môcť naplno žiť svoj duchovný život.


Veriaci:

Dobrý deň Pán Farár... Hneď na úvod musím povedať že veľmi by som chcel byť veriacim a často rozmýšľam nad rôznymi náboženstvami, ale všade sa bojím že po smrti budem trpieť. A len trpieť v strachu a už sa nestretnem so svojimi blizkymi. Mám generalizovanu uzkostnu poruchu a beriem tabletky ktore mi pomahaju a taktiez Neuroly na ukludnenie (nie je to hriech?) a velmi, velmi sa bojim smrti, umierania a toho co je po smrti... Nechcem po smrti niak trpiet ani byt zatrateny v mukach... Bol by som rád keby ste mi ukázali smer a uistili ma o niečom aby som mohol byť kľudnejší... Mám 14 rokov a som pokrstený a bojím sa že za všetky hádky a nadávky ktoré som povedal mamine ma privedú do pekla a že po smrti budem trpiet a bat sa

 

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň drahý brat, vzhľadom k Tvojmu veku Ti s dovolením budem tykať... Je mi ľúto, že si chorý a brať lieky určite nie je hriech - práve naopak, ak Ti pomáhajú treba ich brať aj naďalej... Pokiaľ ide o náš život po smrti - naša viera nám hovorí, že smrťou sa náš život nekončí, len prejdeme z pozemského života do života večného. Mám na mysli našu dušu, nakoľko naše telo zomrie a nič z neho nezostane. Pokiaľ nechceš byť zatratený ale naopak tešiť sa z večnej radosti bolo by dobré, keby si začal žiť sviatostným životom. Píšeš, že si pokrstený, máš aj ďalšie sviatosti - spoveď, prijímanie? Ak nie bolo by dobré si ich dorobiť, aby si mohol potom naplno žiť sviatostný život. Všetko zlo, ktoré sme spáchali a stále páchame sa nám odpúšťa vo sviatosti zmierenia (spoveď) a Boh nechce, aby sme boli zatratení, ale aby sme sa s ním tešili navždy...


Veriaca:

Pochvalený bud pan Ježiš Kristus.Prosim Vas ,kto može vyslužit dospelemu sviatost krstu , sviatost spoved ,svate prijimanie.Dakujem za vysvetlenie

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, pokiaľ sa dospelý kresťan rozhodne prijaťsviatosť krstu tak spolu s touto sviatosťou pristupuje aj k prvému sv. prijímaniu a tiež prijíma sviatosť birmovania. Sv. spoveď nepotrebuje, nakoľko sú mu pri krste odpustené všetky hriechy, ktoré dovtedy spáchal. Tieto sviatosi udeľuje diecézny o. biskup v rámci Veľkonočnej vigílie v katedrálnom chráme. Ak je vážny dôvod môže o vyslúženie týchto sviatostí požiadať aj kňaz z farnosti, odkiaľ katechumen pochádza. Pokiaľ je dospelý človek už pokrstený a pripravuje sa len na prijatie sviatosti zmierenia a na prvé sv. prijímanie tak tieto sviatosti už udeľuje kňaz vo farnosti, z ktorej takýto dospelý kresťan pochádza. Na prijatie všetkých týchto svitostí je potrebná príprava a dozretie vo viere a tiež úprimná snaha dospelého človeka po prijatí spomínaných sviatostí.


Veriaca:

Pekný a požehnaný večer. Prosím o vysvetllenie, spovedáme sa z hriechov čo sme zle urobili ale sa aj hriechy zo zanedbania dobra , neurobili sme nič dobre čo sme mohli urobit. Dakujem za vysvetlenie.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, ďakujem Vám za Vašu otázku, ktorá ma veľmi potešila a ktorá svedčí o tom, že máte záujem o hlbší duchovný život. Máte pravdu v tom, že sa pri sviatosti zmierenia spovedáme len z toho, čo sme urobili zlé, aké hriechy sme spáchali a ak takto chápeme sviatosť zmierenia robíme dobre - ale len z časti... My sme boli na tento svet poslaní nie na to, aby sme nerobili zlo, ktoré je prejavom našej ľudskej slabosti, ale my sme sem boli poslaní hlavne na to, aby sme rozsievali dobro, aby sme milovali Pána Boha a svojho blížneho ako seba samého a tiež aby sme slúžili druhým. Veľmi dobre poznáme čo nám Pán hovorí: Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov mne ste urobili a tiež sú známe slová: Kto podá svojmu blížnemu čo len pohár vody nepríde o svoju odmenu... Preto je potrebné si uvedomiť, že vždy keď nekonáme dobro, ktoré môžeme konať, keď neslúžime blížnym, hoci sme im mohli slúžiť, keď nepomáhame hoci sme mohli pomôcť nenapĺňame Boží zákon a prehrešujeme sa voči blížnym nenaplnením zákona lásky. Ktosi raz povedal, že vo večnosti nebudeme súdení len za zlo, ktoré sme spáchali ale aj za nekonanie dobra. Vyprosujem Vám veľa radosti z konania dobra a služby blížnym.


Veriaca:

Pochvaleny bud pan Ježiš Kristus. Pan farar mam na Vas otazku, na ktoru hladam odpoved. Moja dusa bludi a nema pokoja za moje potratene deti. Verim v Boha aj v tom že tajomstva našej duše je od prveho momentu vsplinutia noveho živote. Nepodstupila som žiadnu interupciu ale potratila dva krát. Mam dve krasne deti ale chcela by som vedieť ci je tu spasa a nadej za tie potratene deti. Chcem aby ich nevinna dusicka dosiahla v nebi pokoj s Bohom. Prosim Vas o pomoc ci by ste mi ich nevedeli niejako pokrstit. Nakolķo prve dieťatko som potratila veĺmi skoro ale druhe uz 12tyždni tehotenstva. Dieťatko som si porodila bolo krasne nevinne moje a chcela by som prenho krst. Aj napriek tomu že mi sestrička oovedala že je to len babika. Pre mňa to neni babika ale moje krasne dieťatko. Bola take krasne a nevinne bol to zazrak. Dakujem Bohu že som ho porodila mohla objať a nebolo zabite a rozsekane v mojom lone. Ženy matky nebudte take krute a chrante si život ktorý vo vas ra stie a žije nazabijajte svoje deti. Je to jedno či budete 2tyžden alebo 12 je to vždy naše nevinne dieťatko.Nedokažem pochopiť ženy ktore dobrovolne zabijaju svoje deticky. Moje bolo neplanovane ale milujem ho aj ked tu nieje. Chcem pre jeho dusicku pokoj a pre to prve aby som sa snimi mohla stretnut v stastnu hodinu mojej smrti. Prosim pomožte mi v mojom trapeni. Dajte mi nadej že dokažete pomoct mojim detickam. Ďakujem

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, Vaše slová sa mi nečítali ľahko nakoľko z nich cítiť veľkú bolesť, ktorú zdieľam s Vami. Chcem Vás zároveň ubezpečiť a verím, že aj potešiť, že o duše svojich potratených detičiek sa nemusíte báť - Pán ich vo svojej veľkej, nekonečnej a milosrdnej láske prijal k sebe, aj keď neboli pokrstené. Krstiť môžete len živých ľudí, nakoľko krst je sviatosťou živých. Ak sa dieťatko narodí mŕtve, ak sa potratí, alebo ak zomrie človek v akomkoľvek veku už nie je možné vyslúžiť túto sviatosť. Chcem Vás ešte raz ubezpečiť, že Vaše detičky už zažívajú pokoj u svojho Stvoriteľa a preto môžete aj Vy byť pokojná. Zároveň Vám ďakujem za Vaše svedectvo ohľadom materstva a želám a vyprosujem Vám všetko len to najlepšie. S láskou na Vás myslím a posielam Vám svoje požehnanie †.


Veriaca:

Pozehnany vecer otce,chcem sa vas opytat ci mozem chodit na spoved,ked zijem s rozvedenym muzom.Dakujem za odpoved

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, je mi to veľmi ľúto, ale pokiaľ žijete s niekým vo voľnom zväzku bez sviatostného manželstva nemôžete pristupovať k sviatostiam... Píšete, že žijete s rozvedeným mužom... On mal predtým sviatostné manželstvo? Pokiaľ bol napr. sobášený len na úrade tak pred Cirkvou bol jeho sobáš neplatný a Vy by ste mohli s ním uzavrieť sviatostné manželstvo a vtedy by ste mohli pristupovať aj k  sviatostiam...


Veriaci:

Požehnaný večer prajem, Chcel by som sa opýtať zachviľu ma čaká spoveď a mňa trápi 1 vec a to je ta že či ma môže dekan vyhodiť zo spovednice za to keď mu poviem že som masturboval a veľmi ma to trápi (veriaci som)

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, ďakujem za zaujímavú otázku, na ktorú sa pokúsim objektívne odpovedať... Zo spovednice by sa nemalo "vyhadzovať" za žiaden hriech a už vôbec nie za hriech, ktorý spomínate... Ak niekto príde na spoveď je to dôkaz toho, že sa chce zmeniť, že sa chce polepšiť, že mu je ľúto všetkého zla, ktoré napáchal... Kňaz by mal byť tolerantný a najmä by sa mal tešiť z každého kajúcnika, ktorý do spovednice prichádza. Navyše kňaz je ten, ktorý sviatosť sprostredkúva, hriechy odpúšťa Boh a za naše hriechy nezomrel žiaden kňaz, ale Ježiš na kríži...


Veriaca:

Pekny a pozehnany den prajem.Chcem sa spytat,ked som uz davnejsie uzivala kvapky na baze byliniek a nejakych vytazkov z mineralov,aj ked to nebolo oznacene ako homeopatika,ja som si to objednala z e-shopu,len ako kvapky s vytazkom z bylin ci je to hriech?Ja som sa az teraz dozvedela,ze homeopatika cirkev nepovoluje.dakujem

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, pokiaľ ide o kvapky s výťažkom z bylín tak nie je žiaden problém, nakoľko vieme o liečivých účinkoch byliniek. Neverím už výťažkom z minerálov a už vôbec nie homeopatikám. Pokiaľ ste nevedeli o čo presne ide tak hriech nemáte, ale do budúcnosti Vám doporučujem radšej sa vyhnúť všetkému čo sa označuje pojmom homeopatia. Problém je hlavne v tom, že nevieme, ako sú presne homeopatiká vyrábané a nevieme, či tam neboli použité rôzne zlé sily, preto sme aj v rámci Cirkvi opatrní. Podobne je to ale aj v medicínskej spoločnosti - sú takí, ktorí túto liečbu podporujú a veria jej a sme takí, ktorí ju rozhodne nedoporučujeme. Myslím si, že ide hlavne o biznis a vyťahovanie peňazí od ľudí. Máme dosť iných preparátov a prostriedkov, ktorými vieme choroby úspešne liečiť.


Veriaca:

Požehnaný večer prajem, chcem sa opýtať či je správne hovoriť ten istý hriech na nasledujúcej spovedi ak na predchádzajúcej spovedi to už bolo povedané , síce to nie je ešte napravené..Vopred Ďakujem.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, pri sv. spovedi sme povinní vyznať všetky hriechy, ktoré sme spácahli od poslednej spovede. Aj keď sa konkrétny hriech opakuje, sme povinní ho vyznať a úprimne oľutovať. Zároveň by malo byť našou snahou sa každého hriechu chrániť a postupne sa ich zbavovať.


Veriaci:

Chcem sa opýtať, či je hriechom ,ak mám kamoša ,ktorý masturbuje, pozerá pornografiu, a má priateľku s ktorou majú spolu orálny sex a ja s ním o týchto veciach bežne rozprávam a nijak ho od toho neodradzujem, ani nenapomínam (on nie je veriaci).

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, je potešujúce, že Vás trápia hriechy Vášho kamaráta, ale je ťažké v tejto veci niečo urobiť... Pokiaľ ako píšete je neveriaci, takýmto ľuďom je ťažké hovoriť o problémoch, o ktorých píšete nakoľko to ani nepochopia, ani neprijmú... Skúsiť to môžete, ale myslím si, že Vaša snaha je dopredu odsúdená na neúspech. Hriech určite nemáte, aj keď o tom nebudete hovoriť.


Veriaca:

Chcela by som sa opýtať ako sa cirkev stavia ku potratom vyvolávaným z dôvodu ohrozenia života matky. Študujem pôrodnú asistenciu a na praxi som sa s tým stretla. Čo mám robiť ked sa v budúcnosti zamestnám, a lekár mi povie aby som žene podala lieky ktoré jej ten potrat vyvolajú?

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, ďakujem Vám za Vašu otázku, ktorá je veľmi vážna a môže zaujímať viacerých čitateľov... Počas svojej dlhoročnej lekárskej praxe som sa nikdy nestretol so situáciou, že by bolo treba vyvolať potrat z dôvodu ohrozenia života matky. Ak sa niekto takto k tomu stavia je to veľmi zavádzajúce, podobne ako slová - buď život matky alebo dieťaťa. Vždy je možné aj v tých najvážnejších a najťažších situáciach matku hospitalizovať, sledovať a riešiť problém, ktorý nastane. Viem, že v niektorých prípadoch je pre lekára jednoduchšie vyvolať potrat a tým vyriešiť situáciu len si neuvedomuje, aké následky to môže mať pre matku, najmä pre jej psychiku... Skôr či neskôr prídu výčitky svedomia, že dala zabiť svoje dieťa. Treba sa tým ženám venovať, starať sa o ne, sledovať ich zdravotný stav a zasiahnúť až vtedy, ak dôjde k vážnej zdravotnej komplikácii a nie vybrať si najjednoduchšie riešenie a zabiť ešte nenarodené dieťa... Pokiaľ ide o Vašu situáciu - lieky na vyvolanie potratu pokiaľ viem musí podávať lekár a nie sestra a navyše môžete si uplatniť výhradu vo svedomí... Želám a vyprosujem Vám veľa síl a lásky do krásnej ale aj náročnej služby, ktorá Vás čaká a posielam Vám svoje požehnanie †


Veriaci:

Pochvalenybud Jezis Kristus Otce ked som robil htiechy ktore som nevedel ze su hriechom mam ich povedat alebo ako to je ?

 

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, priznám sa, že veľmi nerozumiem Vašej otázke... Ak máte vedomosť hriechu, tak pri sviatosti zmierenia musíme vyznať všetky hriechy, ktoré sme spáchali... Pokiaľ máte v tom nejasnosť, napíšte konkrétne, ale zatiaľ Vám poradím aspoň toľko, aby ste išli na spoveď a vyznali sa zo všetkých hriechov aj z tých, o ktorých ste nevedeli, že sú hriechmi... Verím, že takto opäť získate pokoj v duši.


Veriaca:

Pochválený buď Ježiš Kristus. Drahý otec chcela by som opýtať. Dnes som bola na sv. Spovedi. Úprimne som vyznala a oľutovala hriechy a potom sa ma kňaz opýtal, či sa na niekoho hnevám a či mám na niekoho ťažké srdce. Odpovedala som mu nie nehnevám a nemám na nikoho ťažké srdce, pretože v tom momente som si nebola vedomá toho aby som sa na niekoho hnevala. Avšak keď som opustila spovedelnicu premohol ma hrozný pocit klamstva, že som nepovedala pravdu a určite sa hnevam na niekoho. Začala som rozmýšľať, čo to vlastne znamená hnevať sa na niekoho alebo mať ťažké srdce. Keď tak rozmýšľam tak každý hnev a situáciu v ktorej mi niekto ublížil som odovzdala Bohu a ľuďom som odpustila, avšak stáva sa mi že si spomeniem na to ako mi niekto ublížil alebo som sa na nho hnevala aj najpriek tomu že som mu odpustila. Teraz neviem, či som naozaj odpustila a či sa teraz na niekoho hnevám alebo mám ťažké srdce. So všetkými sa normálne zdravím, dokážem sa im pozrieť do očí aj sa s nimi rozprávať, len vždy si spomeniem na to co sa stalo. Bolo moje odpustenie úprimné? Som teda v situácii keď neviem, či je moja dnešná spoveď platná? A teda všetky moje spovede? Alebo tie pocity neodpustenia a to ze sa mi stále vynárajú tie udalosti sú útokom zlého, ktorý nechce aby som prijala Krista? Snažím sa stále viac približovať sa k Bohu, modlím sa vyprosujem modlitby a naozaj Boha milujem a snažím sa žiť podľa prikázaní a byť na jeho obraz.Ďakujem Vám za Vašu odpoveď.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, ďakujem Vám za Vaše úprimné vyznanie, z ktorého cítiť túžbu po zdokonaľovaní sa v duchovnom živote... Môžem Vás uistiť, že Vaša spoveď bola podľa toho čo píšete platná podobne ako aj ďalšie spovede... Myslím si, že môže ísť naozaj o útoky Zlého, ktorý sa Vás pokúša zneistiť a odviesť Vás od Pána. Pokračujte vo svojom živote tak ako doteraz a všetko bude v poriadku... S láskou a posielam Vám svoje požehnanie †


Diakon Štefan:

Drahí priatelia, opäť sa množia prípady, že pokiaľ píšete o intímnych problémoch a chcem Vám odpovedať na Váš mail, ktorý pri otázke uvádzate tak sa mi odpoveď vráti ako nedoručená. Z toho vyplýva, že ste si adresu vymysleli a nie je možné Vám odpovedať. Veľmi Vás prosím, aby ste to nerobili a pokiaľ máte o odpoveď záujem uvádzajte existujúce mailové adresy. Prosím Vás, ktorí ste tak v poslednej dobe urobili, aby ste napísali skutočnú existujúcu mailovú adresu. Mojou snahou je, aby som Vám pomohol... Ďakujem za pochopenie!


Veriaci:

Pochválený Ježiš Kristus, bol som na spovedi úprimne som vyznal všetky hriechy ktoré som mal ..problem nastal az vtedy ked sa pán farár opýtal na jednu vec zo súkromia (nešlo o hriech ) len taká bežná otázka, az nato ze mne to bolo trápne a vtedy som mu odpovedal nepravdivo ..je taká spoveď plátna ? Alebo je tým cela spoveď neplatná ..ďakujem za odpoveď.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, spoveď je platná pokiaľ úprimne vyznáme a oľutujeme všetky hriechy, ktoré sme spáchali čo by mal byť aj Váš prípad... Pokiaľ ste nepravdivo odpovedali na kňazovu otázku, tak ste spáchali hriech klamstva, ale spoveď je platná, keďže ako píšete otázka sa nedotýkala hriechov... Nech je to pre Vás poučením, že vždy máme hovoriť pravdu...


Veriaca:

Pochvaly buď Ježiš Kristus, som veriaca, mam 17 rokov a priateľa vyše roka (on ma 19). Naozaj ho úprimne milujem a je to takisto obojstranne. Plánujeme si spoločnú budúcnosť a ja teda verím, ze to tak bude. Myslíme to velmi vazne. Nie je to len nejaky taky vzťah, stretávame sa s rodinami navzájom a podobne. Je to velmi pekny, vyrovnaný a úprimný vzťah. Robíme ale aj tie veci, ktoré k láske patria. Ano viem, je to hriech a patrí to do manželstva. Ale v manželstvo veríme a vieme, ze raz to pride. Tie veci ako pohlavný styk (aj to nie úplne), masturbovanie nie sú u nás na dennom poriadku a teda náš vzťah nie je založený na tom, neprehaname to, ale aj napriek tomu to vo vzťahu máme a pravdepodobne v tom aj pokracovat budeme. Prosim, ako sa z toho mam spovedať, ak s tým nechcem prestať, ale naozaj sľubujem že to je z lásky? Alebo ako by ste mi poradili?  Ďakujem veľmi pekne vopred.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, chápem Vaše pohnútky a veľmi si vážim Vašu úprimnosť... Viem, že oblasť sexuality a jej zvládnutie patrí k najťažším a aj k najnáročnejším v našom živote. Na druhej strane máme okrem svoje pudovosti aj rozum a preto aj v tejto oblasti by sme sa mali správať zodpovedne a snažiť sa zlepšovať sa vo svojom živote. Navyše vec ovládania sa v oblasti sexuality nám môže pomôcť aj v budúcnosti v našom živote. Veď vec abstinencie bude aj Vás sprevádzať počas Vášho života a preto je dobré cvičiť sa v ovládaní už teraz... Pokiaľ ide o vyznanie hriechov pri spovedi: Treba ich vyznať tak ako sa stali, nie je dobré veci zahmlievať alebo ich nepomenovať správne... Píšete, že ste mali pohlavný styk, ale nie úplne... Také niečo nepoznáme - styk buď je alebo nie je... Vec masturbácie je každému z nás jasná, takže treba to aj tak vyznať, akurát s dodatkom, že ste to robili spoločne. Viem, že sa tieto veci nehovoria ľahko, ale ak nám majú byť odpustené a ak sa ich máme postupne zbavovať, tak ich musíme vyznať tak, ako sa stali... Ešte raz Vás prosím o určité sebaovládanie sa a o cvičenie sa v zdržanlivosti aj v oblasti pohlavného života. Verte, že Váš vzťah bude krásny a plnohodnotný aj bez týchto vecí, nakoľko také páry poznám... Aby sa Vám to s Božou pomocou darilo k tomu Vám posielam svoje požehnanie †.


Veriaca:

Dobrý večer, mala by som otázku mám 16 a rovnako aj môj chalan a už sme spolu rok a veľmi sa ľúbime a tak sa chcem opýtať že keby sme sa spolu milovali.. tak či by mi dal kňaz pri spovedi rozhrešenie? Ja osobne si myslím že to nie je nič zle že to patrí k vzťahu a myslím že sme spolu dosť dlho na to aby sme mali jasno v Tom že to spolu chceme a že to nie je rozmar..

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, hneď na úvod mám k Vám jednu prosbu: Nerobte to!!! Môže Vás to v minulosti veľmi mrzieť a pokazíte si veľa vo svojich životoch... Telesné spolužitie, či milovanie ako to Vy nazývate patrí len do manželstva. Hoci Vy si myslíte, že v tom nie je nič zlé, opak je pravdou... Je to zlé nakoľko je to ťažký hriech. Ste ešte veľmi mladí, chodíte spolu krátko a môže sa stať, že sa rozídete. Čo ak si nájdete ďalšieho partnera, ktorý bude poctivý a bude to očakávať aj od Vás? Čo ak práve on by bol pre Vás ten pravý a nebude Vás chcieť práve pre tento Váš skutok? To, že niečo chceme neznamená, že je to aj dobré a správne, hlavne v tejto oblasti. Verte, že na takéto veci máte ešte času dosť a môžem Vám potvrdiť, že poznám dosť párov, ktorí išli poctiví až pred oltár a spätne to zhodnotili ako veľmi dobrý krok a navyše nič nezmeškali... Svoju poctivosť si navzájom odovzdali ako veľký dar a boli šťastní... Veľmi zvážte svoje ďalšie kroky v tejto oblasti, aby ste to potom neľutovali. Želám a vyprosujem Vám veľa trpezlivosti v ovládaní sa a veľa síl v boji s pokušeniami.


Martina:

Pochválený buď Ježiš Kristus, chcela by som sa opýtať, ze ak má dievča priateľa vyše roka, úprimne ho miluje a verí tomu a teda aj vie, že s ním chce už zostať a má s ním pohlavný styk (s ochranou) z úprimnej lásky, nie stále, iba občas, nijako to nikomu neškodí, nemyslíme na to celé dni - viem, že je to hriech, ale dá sa z neho normálne vyspovedať, alebo mi kňaz nedá rozhrešenie? Som veriaca.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, na jednej strane je pekné, že si uvedomujete svoje konanie a Vy sama ho hodnotíte ako hriech, lebo je to naozaj tak... Pohlavné spolužitie muža a ženy patrí len do manželstva. Na druhej strane je otázne, či s tým chcete aj niečo do budúcna robiť, v zmysle abstinencie pokiaľ ide o pohlavný styk... Kňaz by Vám mal dať rozhrešenie, ale na druhej strane môže od Vás očakávať prípadne požadovať, že sa takémuto skutku budete snažiť vyhnúť... Plne Vás chápem, ale nemôžem Vám to odsúhlasiť, nakoľko by som išiel proti svojmu presvedčeniu... Želám a vyprosujem Vám veľa síl v boji za Vašu telesnú čistotu  a veľa síl k prekonávaniu pokušenia.


Veriaci:

Dobry den, chcel by som sa opytat ci sa ako rozvedeny mozem zucasnit svetej spovede. Rozvedeny som od 2010 ,byvala manzelka ma opustila koli inemu muzovi, boli sme spolu 11 rokov a z mojej strany nikdy nedoslo k nevere. Dakujem.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, k sviatosti zmierenia ako aj k prijímaniu Eucharistie môžete pristupovať, pokiaľ po rozvode žijete sám a nemáte vytvorený žiaden nový vzťah. Potrebujete povolenie od o.biskupa, ktoré dostanete na základe žiadosti, ktorú odošlete cez farský úrad podľa Vášho trvalého bydliska. Ďakujem Vám za Váš úprimný vzťah o sviatostný život a želám a vyprosujem Vám veľa síl...


Veriaca:

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať,ohľadom pravosti zjavení v Medžugorí.

Jedni mi hovoria, že je to pravé a iní, že nie je. Našla som článok, kde niekto písal o tom, že pred týmito zjaveniami varovala sestra Lucia z Fatimy, dokonca k článku pripojil odkazy, kde istú dobu v Čechách zrušili všetky púte do Medžugorja.

Minulý rok som bola na púti v Ríme a kňaz, čo bol s nami mi nevedel dať jednoznačnú odpoveď.

Ako to teda je?

A 2. otázka, v kostoloch nás upozorňujú, aby sme v nedeľu nechodili po obchodoch, keďže je to deň pokoja, rozumiem, ale ako je to potom s reštauráciami?

Do reštaurácii v nedeľu môžeme chodiť? Ak áno, čo potom obsluhujúci personál? Nenarúšame im nedeľný pokoj? Reštaurácie v Rakúsku sú v nedeľu zavreté, na Slovensku nie sú.

Ako to mám teda vnímať?

Nebojte, zatiaľ nie som čašníčka, len ma to zaujíma:).

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, ďakujem Vám za zaujímavé otázky, postupne na ne odpoviem...

K otázke č.1: Je pravda, že zjavenia v mestečku Medjugorje nebolo zatiaľ potvrdené Cirkvou, nakoľko sú stále v stave skúmania. Podobne tomu bolo aj pri zjaveniach napr. v Lurdoch a vo Fatime. Trvá aj niekoľko rokov, kým Cirkev oficiálne uzná zjavenia a dané miesto vyhlási za pútnické. Musíme byť aj v tomto trpezliví a počkať si na oficiálne stanovisko Cirkvi. Na druhej strane nevidím dôvod, prečo by ľudia na toto miesto nemohli prichádzať. Bol som tam opakovane a chystám sa aj tento rok, je to miesto veľmi premodlené a požehnané, kde sa deje veľa dobrého. Je veľmi zlé, ak tam niekto prichádza ako na miesto nejakých senzácií. Ak tam niekto ide s čistým úmyslom - modliť sa, meditovať, povzbudiť sa vo viere, prijímať svioatosti - tak som si istý, že si odtiaľ veľa odnesie...

K otázke č.2: Nedeľa a prikázaný sviatok by mal byť pre nás dňom odpočinku, kedy sa viac ako inokedy stretávame s Bohom a s ľuďmi. Ísť v nedeľu nakúpiť ak niečo súrne potrebujeme určite nie je hriech, ale na druhej strane prežiť v obchodných centrách celú nedeľu či sviatok a to často aj na úkor modlitby, sv.omše či stretnutia sa s blízkymi je choré!!! Podobne by to malo byť aj v prípade reštaurácií a pokiaľ sa dá, mali by sa im v nedeľu vyhnúť. Spomínate Rakúsko - poznám to a viem, aká tam je situácia... Žiaľ my sme na Slovensku ešte v tejto veci - podobne ako v mnohých iných - ešte nedospeli. Bol som šoku, keď som vo všetkých správach dnes videl hystériu Slovákov zo zatvorených obchodov, nakoľko je sviatok sv. Cyril a Metoda. Toľko rozhorčenia, rozčúlenia som už dávno nevidel. Je to prejav obyčajného konzumizmu a egoizmu, kedy sa vôbec neberie ohľad na iných, napr. aj na zamestnancov v obchodoch, ktorí si chcú tiež oddýchnúť a byť so svojimi rodinami. Nezabudlo sa pritom na pokles ziskov, tržieb, dane a pod. Peniaze a zas len peniaze. Je mi tých ľudí ľúto a som z toho smutný, keď vidím, kde sa Slovensko za pár rokov dostalo... Skúste pokiaľ sa dá v nedeľu a vo sviatok vyhýbať sa nákupom a pobytu v reštauráciach a venujte tento čas Pánovi a svojim najbližším...


Mirka:

Pochvaleny buď Ježiš Kristus.

Potrebujem radu. Som veriaca, no posledné roky som svoju vieru veľmi zanedbavala. Zlom nastal keď mi zomrel otec. Po jeho smrti som sa na nášho Pána velmi hnevala za to, že ho k sebe povolal. No posledné dni citim v srdci neopisatelny pocit. Neviem ho opísať. Citim, že ma nieco silno taha k Bohu, ale neviem co to je. Prosím, poradte mi ako si mam znovu vytvoriť s Bohom vzťah? Viem, že možno to pôjde ťažšie. Mam 4-ročného syna, ktorého chcem tiez viest k viere.  Citim velku potrebu sa o tom porozprávať s kňazom...

Ďakujem za odpoveď Mirka

Diakon Štefan:

Drahá Mirka - pekný a požehnaný deň. Vaša otázka ma veľmi potešila, nakoľko z nej cítiť snahu o znovuzískanie vzťahu s Bohom. Na Pána Boha sa nemáme dôvod hnevať, aj keď prídeme o nášho blízkeho človeka. On najlepšie vie, prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú. Navyše naša viera nám hovorí, že príde čas, keď sa všetci spolu stretneme vo večnosti... Niečo Vás silne ťahá k Bohu... Ja si myslím, že je to Boh sám. On chce, aby ste sa k nemu vrátili nakoľko Vás veľmi miluje a záleží mu na Vás. Najlepšie si vytvoríte vzťah ak sa začnete s Bohom rozprávať, možno aj svojimi slovami, tak ako sa rozprávame napr. s otcom alebo s dobrým priateľom, ktorému dôverujeme. Povzbudzujem Vás k modlitbe, čítaniu sv. Písma a samozrejmä k sviatostiam, ktoré sú pre nás všetkých nevyčerpateľným zdrojom milosti, pomoci a požehnania. Pokiaľ by ste sa chceli porozprávať aj osobne s kňazom, treba si dohodnúť miesto a čas a určite si na Vás niekto čas nájde. Želám a vyprosujem Vám veľa vytrvalosti na ceste za našim Pánom a aby ste to zvládli k tomu Vám posielam svoje požehnanie † :-)


Diakon Štefan:

Drahí priatelia, opakovane sa stáva, že pkiaľ píšete o intímnych problémoch a chcem Vám odpovedať na Váš mail, ktorý pri otázke uvádzate tak sa mi odpoveď vráti ako nedoručená. Z toho vyplýva, že ste si adresu vymysleli a nie je možné Vám odpovedať. Ja tie odpovede vypracujem a nemám ich komu doručiť! Veľmi Vás prosím, aby ste to nerobili a pokiaľ máte o odpoveď záujem uvádzajte existujúce mailové adresy. Ja si určite nebudem zisťovať, kto je pisateľ - nemám na to čas a ani ma to nezaujíma. Mojou snahou je, aby som Vám pomohol... Ďakujem za pochopenie!


Zuzka:

Požehnanú nedeľu Vám prajem.

Chcem sa spýtať na jednu vec,ktorá ma už dlhšie trápi.Ešte nikdy som pri sv.spovedi nevyznala hriechy proti 6.prikázaniu.Som vydatá,ale s manželom sme pohlavne žili už aj pred manželstvom.Tak isto sme bránili počatiu dieťaťa.

Poraďte,prosím ako napraviť svoj omyl.Ďakujem veľmi pekne.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, hriechy proti 6. Božiemu prikázaniu sú hriechy ako aj všetky ostatné a preto je potrebné ich pri sv.spovedi vyznať. Pokiaľ by ste ich vedome a cielene zamlčovali nemáte platnú sviatosť zmierenia a dokonca páchate ďalší hriech - svätokrádež... Pokiaľ ste to urobili nevedome nemáte hriech, ale určite Vám doporučujem pri najbližšej sv.spovedi sa z týchto hriechov vyspovedať, aby ste našli pokoj duše a hlavne aby Vám mohli byť aj tieto hriechy odpustené. K tomu aby ste to zvládli Vám vyprosujem veľa síl a posielam Vám svoje požehnanie †.


Veriaca:

Pochválený buď Ježiš Kristus,  chcela by som Vás poprosiť o radu. Pred pár mesiacmi (2) som sa zúčastnila  generálnej spovede, po generálnej spovedi som sa cítila veľmi príjemne. Pri vyriekavaní hriechov som veľmi plakala..Myslela som si, že je to účinok očisťovania..avšak poslednú dobu sa začínam ubíjať tým, že som isté veci nekonkretizovala, že som to mohla povedať lepšie..Veľmi sa nad tým začínam trápiť a uvažovať, či mi bolo odpustené...Nechcem nijakým spôsobom urážať božie milosrdenstvo a viem, že po tomto druhu spovede by sa človek nemal vracať k hriechom..Ale ja mám stále na mysli ako som to mohla lepšie upresniť ( napr.  som povedala, že som zabraňovala vedome počatiu dieťaťa a nepovedala som, že som užívala tabletku PO)..Aká som bola po tejto spovedi pokojná a šťastná, neustále mysliaca na boha, teraz som zúfala a pýtam sa , či mi bolo odpustené a som hodná ísť na eucharistiu. Prosím Vás o radu. Prajem Vám požehnaný deň a predom ďakujem za odpoveď.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, nemusíte byť zúfalá a už vôbec sa nemáte pre čo trápiť... Povedali ste to najlepšie ako ste vedeli, Pán vidí aj do Vášho srdca a vo svojom veľkom milosrdenstve Vám všetko odpustil... Navyše bol tam kňaz, ktorý Vás počúval a pokiaľ by chcel vedieť ďalšie informácie bol by sa Vás opýtal. Pokiaľ sa tak nestalo tak mu Vaše vyznanie hriechov stačilo a všetko je v poriadku... Je dobré, ak máme citlivé svedomie, ale nemalo by to prechádzať do škrupulozity... Navyše v tom vidím aj činnosť Zlého - vyvolávať vo Vás pochybnosť, smútok možno až zúfalstvo... Tešte sa z toho, že Vám bolo odpustené a hľaďte viac dopredu ako naspäť.


Veriaci:

Je joga v súlade učenia kresťanstva?

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, joga je väčšinou spájaná s východnými náboženstvami a v takomto prípade nie je v súlade s učením kresťanstva. Nemám bližšie skúsenosti v tejto oblasti ale rozprával som sa s niektorými, ktoré sa joge venovali a potvrdili mi, že tam nešlo len o neškodné cvičenie ako to mnohí tvrdia, ale spájalo sa to s východnou filozofiou a východnými náboženstva. Treba byť v tejto oblasti veľmi opatrvý...


Veriaci:

Pochválený buď Pán Ježiš Kristus. Mam 13 rokov a vždy na narodeniny alebo meniny mi babka a dedko dajú peniaze, a tak som si za pár rokov slušne našetril. Snažím sa chodiť do kostola každý deň, denne sa modlím a na spoveď chodím raz a niekedy dva-krát do mesiaca. Ale niekedy ma trápi to že mám toľko peňazí, ale občas dám na kostol alebo pomôžem niekomu v núdzi. A moja otázka je či je hriech to že si šetrím alebo že mám toľko peňazí. Niekedy ma to zožiera a vždy mi po mysli behá či nie som závislý na peniazoch. 

Ďakujem za odpoveď.

Diakon Štefan:

Drahý mladý priateľ, slová ktoré si napísal a Tvoja otázka ma dojali... Svojim zmýšľaním môžeš byť vzorom a príkladom pre nás dospelých. Bolo by pekné, keby sa aj dospelí kresťania zamýšľali nad peniazmi tak ako Ty... Pokiaľ si peniaze šetríš a nemíňaš ich na niečo, čo nie je pre Teba potrebné alebo na niečo, čo by bolo dokonca pre Teba zlé tak je všetko v poriadku. Navyše keď sa z toho čo máš dokážeš podeliť aj s druhými, keď občas niečo obetuješ na kostol alebo pomôžeš núdznym tak to je šľachetné a chvályhodné. Závislý na peniazoch by si bol vtedy, keby si si všetko chcel nechať len pre seba a nechcel by si sa s nikým o ne podeliť, čo nie je Tvoj prípad... Želám a vyprosujem Ti, aby si mal vždy takéto srdce plné lásky a ochoty pomáhať druhým smiley


Matúš:

Pochválený buď Ježiš Kristus. Chcel by som sa opýtať či sa berie za ohováranie to že sa v domácnosti rozprávame o rodine  a o tom ako žijeme.

Diakon Štefan:

Drahý Matúš, o hriechu ohovárania hovoríme vtedy, ak rozprávame skutočné pravdivé udalosti o niekom, kto nie je pri rozhovore prítomný, čiže hovoríme o ňom "poza jeho chrbát". Ak by sme si nejaké udalosti vymýšľali a podávali takéto informácie ďalej vtedy by išlo o osočovanie a to je ťažký hriech. Ak sa v domácnosti rozprávate navzájom medzi sebou určite o ohováranie nejde...


Veriaca:

Pochvaleny buď Jeziš Kristus, chcem sa opýtať, ak niekto nedodržiava dogmy určené cirkvou, hreši? Lebo sú katolíci, ktorí počúvajú, dokonca sa chodia vzdelávať k iným cirkvám, sektam. Ďakujem.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, veriaci človek by mal dodržiavať učenie Cirkvi ako tajomného Kristovho Tela, ktoré sa mu predkladá. Ľudia sa často odvolávajú na dogmy, ale pritom často ani nevedia o čom hovoria. Okrem dogmatického učenia Cirkvi je tam ešte veľa ďalších a vážnych faktorov života, ktoré treba zohľadňovať a dodržiavať - morálne zásady a princípdy, dodržiavanie prikázaní a pod. Pokaiľ sa niekto rozhodne ísť k iným cirkvám či sektám je nám to vždy ľúto, ale musíme rešpektovať jeho osobné rozhodnutie. Len neviem, v akom zmysle sa tam môže vzdelávať, nakoľko jediné a pravé učenie je Ježišovo učenie, ktoré nám On sám zanechal...


Veriaci:

Požehnaný deň Vám prajem, Chcel by som sa opýtať aké typy Filmov by Kresťan nemal pozerať (napr.: horory, filmy zo zombie alebo s obrami a obludami)

Diakon Štefan:

Pekný a požehnsný deň, kresťan by nemal pozerať filmy, ktoré urážajú kresťanské cítenie či vierovyznanie prípadne ktoré urážajú ľudskú podstatu človeka ako je napr. pornografia. Filmy o ktorých píšete podľa mňa nepatria do tejto skupiny, ale na druhej strane je dobré sa zmyslieť nad tým, čím Vás tieto filny môžu obohatiť a čo dobré prinesú do Vášho života. Želám a vyprosujem Vám veľa Svetla do Vášho ďalšieho rozhodovania.


Júlia:

Dobry den, chcela by som sa spytat ci mam pravo na rozvod ak moj muz nechce somnou spavat ani mat deti..zo zaciatku to chvilu fungovalo ale nakolko bo vychovavany v silnej krestanskej rodine, tak sex je prenuo tabu:/

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, v Cirkvi rozvod nepoznáme, poznáme odluku manželov alebo anulovanie manželstva. Pokiaľ Váš manžel nechce mať s Vami pohlavný styk ani deti bolo by dobré podať si žiadosť o anulovanie manželstva najmä ak deti nechel mať s Vami ani pred uzavretím sviatostného manželstva. To je dôvod na to, aby Vaše manželstvo bolo anulované a Vy by ste mohli uzavrieť nové sviatostné manželstvo. Možno by bolo vhodné porozprávať sa s manželom a s kompetentnou autoritou prečo odmieta manželské spolužitie. Aj keď bol vychovávaný v silnej kresťanskej rodine ako píšete to ešte nie je dôvod na to, aby odmietal pohlavný styk. Pokiaľ by ste mali ďalšie otázky napíšte, prípadne si dohodnite osobné stretnutie.


Rastislav:

Dobrý deň,

Poprosil by som Vás o radu, pokiaľ ide o moju spoveď. Prednedávnom som sa úprimne a vážne vyspovedal, po čom som dostal rozhrešenie a pokutu. Prijal som sväté prijímanie a vykonal uloženú mi pokutu. Neskôr som si však uvedomil, že som zabudol (nezámerne) vyznať ešte niekoľko hriechov a niektoré vyznané pri spovedi som mal povedať presnejšie. Teraz som z toho zmätený. Čo mi odporúčate urobiť? Pri spovedi som povedal, že ľutujem všetky hriechy, ktorých som sa dopustil, avšak som nedodal, že na ďalšie hriechy si už nespomínam.  Ďakujem veľmi pekne za dobrú pomoc a zostávam s pozdravom, Rastislav.

Diakon Štefan:

Drahý Rastislav, pokiaľ ste pri sviatosti zmierenia na niektoré hriechy zabudli a neskôr ste na to prišli je potrebné, aby ste ich vyznali pri najbližšej sv.spovedi s dodatkom, že ste na ne pri poslednej sv.spovedi zabudli. Nie je dôvod, aby ste išli na spoveď hneď, ale treba tak urobiť pri najbližšej spovedi. Je dobré, aby sme sa na spoveď čo najlepšie pripravili starostlivým spytovaním svedomia, aby sa nám takéto problémy vyhli. Pokiaľ máme problém si všetky hriechy zapamätať môžeme si ich napísať na papier a ten hneď po sv.spovedi zničiť...


Veriaca:

Dobrý deň, prosím o vysvetlenie, či je hriechom, ak sa nemodlím alebo neprežehnávam pred a po jedle. (ťažký/všedný?)

A zaujíma ma, či je v poriadku ak sa doma modlím aj posediačky alebo poležiačky. Ďakujem vopred za odpoveď.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, modlitba pred a po jedle by mala patriť do nášho duchovného života. Nemusíme to robiť okázalo a pokiaľ by ste mali problém s tým, že si Vás budú ľudia všímať, treba sa pomodliť aspoň potichu v duchu. Je dobré poprosť o požehnanie jedla a potom sa zaň aj poďakovať. Pokiaľ ide o postoj pri modlitbe, mala by byť naša poloha úctivá, nakoľko sa rozrpávame s Bohom. Viem si predstaviť, že sa modlite po sediačky, ale po ležiačky - to by už nemalo byť. Na jednej strane je to neúctivé a na druhej strane takáto poloha nás viac uspáva a preto je ťažšie sa na modlitbu sústrediť. Ideálne je modliť sa na kolenách - to je najkrajšia poloha pri modlitbe...


Ania:

Dobrý večer, Chcela by som sa spýtať. Ešte pred Veľkou Nocou som bola na spovedi,kde mi kňaz kázal, aby som si spravila 9 prvých piatkov. A teraz k otázke musím si ich spraviť hneď alebo sa môžem rozhodnúť kedy vo svojom živote chcem začať? Ide najmä o to, že momentálne kvôli štúdiu a práci nie vždy stíham prvý piatok. A zároveň, by som vás chcela poprosiť o nejaké bližšie informácie ohľadom podmienok splnenia prvých piatkov. (napr. či to musí vždy byť prvý piatok alebo či stačí prvá nedela)

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, neviem ako ste sa s kňazom dohodli kedy si máte konať pobožnosť 9 prvých piatkov. Zásada je ale taká, že zadosťučinenie, ktoré sme dostali pri sviatosti zmierenia, by sme si mali vykonať čím skôr. Chápem Vás, že je to náročné najmä popri práci a štúdiu, ale ak ste s tým súhlasili treba to urobiť čím skôr... Pokiaľ by ste to absolútne nestíhali treba opäť vyhľadať kňaza, ktorý Vám takéto zadosťučinenie dal a dohodnúť sa s ním na ďalšom postupne. Pobožnosť 9 prvých piatkov sa koná vždy na prvý piatok a nie je možné ho nahradiť za nedeľu...


Mirino:

Dobrý večer, chcel by som sa opýtať či mám hriech, keď som vstúpil do izby a pozdravil sa kamrátom Christos voskres aj keď to bolo teraz v oktobrovom čase? považuje sa to ako Božie meno nadarmo?? Ďakujem za odpoveď.

Diakon Štefan:

Christos voskres je pekný a kresťanský pozdrav a nemyslím si, že by sa mal používať len vo veľkonočnom období. Nemusíte mať žiadnu obavu zo spáchania hriechu, nevzali ste meno Božie nadarmo, nakoľko ste to mysleli ako pozdrav... Božie meno berieme nadarmo vtedy, ak ho používame mimo modlitby, pozdravu, v hneve a pod.


Veriaci:

Dobrý večer,

viem, že mám otázku príliš všeobecnú a nedá sa na ňu odpovedať ľahko, ale predsa len by ma zaujímalo, kedy sa odporúča zasnúbiť a vydat/oženiť kresťanskému paru?

Mam pocit, že žijeme v dobe, kedy sa prebúdza mladá generácia, ktorá chce žiť čisto a robiť záväzok už v mladom veku, ale bránia im v tom starí rodičia alebo rodičia, hoci sú tiež veriaci.

Často počúvam, že pokiaľ nemám ukončenú vysokú školu a nezarábam si, je manželstvo hlúposť v dnešnom svete.

Ma to ale naozaj byt takto, že mladí majú žiť vo vzťahu aj 5 rokov bez svadby len preto, že ešte študujú?

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, ďakujem Vám za otázku, ktorá možno trápi aj iných a rád sa pokúsim na ňu odpovedať... Kedy sa dvaja mladí ľudia majú zasnúbiť, alebo prijať sviatosť manželstva - to záleží len a len na nich, na to sa nedá jednoznačne odpovedať. Dôležité je, aby ich vzájomné spoznávanie trvalo tak dlho, že sa budú navzájom poznať čo najlepšie a budú presvedčení, že chcú žiť spolu celý život. Nie je dobré a správne, ak sa dvaja ľudia berú len preto lebo sa "musia" čiže je tam napr. tehotenstvo partnerky. Je dôležité aj v takejto chvíli radšej so svadbou počkať a nič nenáhliť, nakoľko sa môže stať, že po slabom vzájomnom spoznaní sa sa sobáš urýchli a po krátkom čase zistia, že spolu nedokážu žiť a manželstvo sa rozpadá. Problém je v tom, že hoci si potom nájdu partnera s ktorým dokážu ďalej žiť už nemôžu prijať sviatosť manželstva, nakoľko ich viaže manželský sľub z predchádzajúceho zväzku... Veľmi sa teším, ak počujem o tom, že je tu genenrácia, ktorá chce žiť pred manželstvom čisto. Pokiaľ sa takýto ľudia rozhodnú pre manželstvo nemal by im v tom nikto brániť!!! Je to ich slobodné rozhodnutie a rodičia, či starí rodičia môžu povedať svoj názor, ale nie im brániť... Podmieňovať vstup do manželstva ukončenou školou alebo zarábením si je čisto materialistické, ale viem, že mnohí to tak robia žiaľ aj medzi veriacimi. Nemalo by to tak byť, materiálne zabezpečenie nie je všetko a neviem, či to urobí dvoch ľudí šťastnými... Želám a vyprosujem Vám všetko len to najlepšie a posielam Vám svoje požehnanie † :-)


Jakub:

Pochválený buď Ježiš Kristus. Chcem sa vás opýtať, či je sťahovanie počítačových hier, filmov, hudby a pod. hriech. Ak mám nelegálny windows, môžem ho používať? Mám sa zbaviť všetkého nelegálne získaného? .. A ako je to s online seriálmi a livestreamami? Pýtam sa lebo veľa kresťanov v mojom okolí to neberie ako hriech. Vopred ďakujem za odpoveď.

 

Diakon Štefan:

Drahý Jakub, ďakujem Vám za aktuálne orázky, ktoré sa dotýkajú mnohých moderných a najmä mladých ľudí... Akékoľvek sťahovanie materiálov, ktoré je oficiálne a je zdarma nie je hriechom. Pokiaľ ale podvodmi niekto obchádza oficiálne platenie tak to už hriechom je. Podobne ako nelegálne používané programy, napr. Windows o ktorom píšete. Je dobré všetky tieto veci zlegalizovať a nezaťažovať si svoje svedomie.


Lucka:

Pochvalený buď Ježiš Kristus. Chcem sa Vás opýtať, že či je masturbacia hriech a že aký sex je povolený pted manželstvom ak je nejaký vôbec povolený
a potom že tak moje hladisko je napríklad že sú zasnúbený a že či nie je lepšie nať sex pred svabou aby vedeli na čom sú než by potom boli neverní čo
si o tom nyslíte?
 
Diakon Štefan:
Pekný a požehnaný večer, masturbácia je hriechom najmä pokiaľ sa človek na nej stane závislým a neviesi bez nej pomaly ani predstaviť svoj život. Je to vážny problém nakoľko sa takýto človek nedokáže takmer na nič sústrediť, stále myslí len na to, kedy bude opäť robiť tento skutok, zamestnáva to jeho psychiku a pod. Ideálne je transformovať svoju nevyužitú sexuálnu energiu napr. na šport či iné záľuby a koníčky...
Pokiaľ ide o intímne spolužitie pred manželstvom - tiež by to nemalo byť a mali by s tým ľudia počkať do manželstva. Nie je dôvod zisťovať "na čom sú" ako píšete nakoľko každý zdravý muž dokáže mať pohlavný styk so zdravou ženou. Ľudia si to často ospravedlňujú práve tým, že musia spolu spávať, aby zistili či im to bude fungovať. Je to ale len zastierací manéver - aj to funguje a aj tak sa často rozídu a hľadajú si nových partnerov... Nie je žiaden dôvod, prečo by mali byť v manželstve neverní, ak aby spolu telesne nežili pred sobášom... Poznám manželské páry, ktoré to dodržali a žijú pekný a usporiadaný život vo vzájomnej láske a vernosti... Želám a vyprosujem Vám veľa síl k zvládnutiu všetkých problémov. S láskou a požehnaním diakon Štefan † :-)
 

Andrea:

Pochvaleny bud Jezis Kristus, bola som na jednom duchovnom cviceni a tam knaz hovoril,ze v rozpore s ucenim rimskokatolickej cirkvi uzivanie homeopatik,akupunktura a cvicenie jogy s tak by ma v tej suvisloti zaujimalo ci je hriechom ked sa idem najest do restauracie kturu prevadzkuje osoba ineho nabozenstva a tiez. napr. relaxovanie v pyramide-resp. pod jej maketou urobenou v mierke Cheopsovej ?Tiez by ma zaujimalo preco je skodlive uzivanie homeopatik,ktore su vyrabane s radtlin-ci nam ich nedal Boh?

Dakujem za odpoved. Pokoj Bozi nech je s Vami. Andrea

Diakon Štefan:

Drahá Andrea, pokiaľ ide o homeopatiu nemáme istotu, ako boli dané výrobky vyrábané, nevieme, aké praktiky sa použili a aké sily boli do toho zapojené, preto sa nedoporučuje používanie homeopatie... Iné sú výrobky z rastlín alebo byliniek, čiže prírodná medicína, ktorá zakázaná nie je a dokonca sa aj doporučuje, môže pomôcť viac ako chémia. Cvičenie jogy je tiež problémom nakoľko nikdy nejde len o cvičenie, ale je tu používaná aj filozofia či rôzne prvky náboženstva... Do reštaurácie aj keď ju prevádzkuje človek iného vierovyznania samozrejmä môžete ísť. Ak sa niečo používa len ako relax bez náboženstva či filozofických prvkov tak tam tiež problém nie je... Želám a vyprosujem Vám veľa svetla, aby ste vedeli vždy dobre vybrať :-)


Jakub:

Dobrý deň, mal by som tri krátke otázky:

Prvá: ak sa žena zúčastní potratu, viem, že je hneď exkomunikovaná a nemôže prijímať eucharistiu - je možnosť vrátiť sa späť do cirkvi? Ak áno, stačí sviatosť zmierenia?

Druhá: Uvediem príklad: Máme manželstvo, kde žena vstúpila do manželstva ako slobodná a muž už ako rozvedený (teda druhý krát sa oženil), obaja nemôžu pristupovať ku sviatostiam? Hoci sú formále zobratí, žijú vlastne v cudzoložstve podľa cirkvi, alebo?

Tretia: Je dovolené aby sa vdova mohla znova vydať v kostole? Musí byť jej budúci manžel slobodný, alebo môže byť tiež vdovec?

Ďakujem a pozdravujem Vás - Jakub K.

Diakon Štefan:

Drahý Jakub, ďakujem za zaujímavé otázky, na ktoré odpoviem v poradí, ako ste ich písali:

Ad 1: Máte pravdu, že žena je skutkom potratu exkomunikovaná, ale to neznamená, že je vylúčená z Cirkvi. Je vylúčená len z dobier, ktoré jej patria na základe toho, že bola krstom do Cirkvi včlenená. Na to, aby mohla začať opäť žiť plnohodnotným kresťanským životom jej stačí sviatosť zmierenia a príslušné pokánie, ktoré od kňaza dostane. Musím ale pripomenúť, že ženy si toto svoje zranenie nesú často celý život a napriek tomu, že im bol skutok pri sviatosti zmierenia odpustený, znovu a znovu sa k nemu vracajú a stále majú pocit viny.

Ad 2: V takomto prípade ako píšete žiaľ nemôžu prustupovať k sviatostiam, nakoľko ani nemôžu prijať sviatostné manželstvo, keďže jeden z manželov je rozvedený a opätovne vstupuje do manželstva... Možné by to bolo len vtedy, keby rozvedená stránka nemala prvé manželstvo sviatostné, ale len civilné...

Ad 3: Smrťou jedného z manželov sa manželstvo končí, preto môže prijať sviatosť manželstva žijúca stránka opäť a môže to byť tak so slobodným alebo vdovcom.


Veriaci:

PJK.Chcem sa opytat otazku ci je knaz povinny respektive naviazany na kostol vo farnosti alebo moze sluzit svate omse aj mimo farnosti a tak v nej nemat omsu v jeden den v tyzdni?

Diakon Štefan:

Kňaz je poslaný do konkrétnej farnosti, aby v nej slúžil veriacim, ktorí mu boli zverení. V prvom rade má slúžiť sv.omšu vo svojej farnosti, ale podľa potreby môže zastupovať, resp. vypomáhať aj v inej farnosti. Či v ten deň zruší sv.omšu vo svojej farnosti alebo nie to už záleží na ňom.


Terezka:

Pozehnany den, mam otazku ohladne dodrziavania nedele ako dna Pana. Stretavam sa s roznymi nazormi katolikov, ktori povazuju len pracu konanu za peniaze ako nevhodnu vykonavania v nedelu. Vsetky ostatne sukromne prace rozneho druhu {stavba domu, upratovanie, domace prace, prace v zahrade a pod.} su relax, a teda ich mozno vykonavat v nedelu. Kedysi som aj ja zdielala takyto nazor, aj som tak zila, ale momentalne citim, ze sa z toho musim spovedat, lebo je to hriech a snazim sa to v mojom zivote zmenit. Velky problem je zahrada, tam ludia pracuju aj v nedelu. Jeden knaz na radii Lumen vyhlasil, ze sa treba opytat najprv knaza na konkretnu robotu, ktoru chcem v nedelu vykonat a konat ju len s jeho dovolenim. Ked sa rozpravam s prizbuznymi, vacsinou je tam urcity vysmech, ktory samozrejme znesiem, ale je mi smutno z toho, ze jedno z bozich prikazani je v cirkvi tak nedodrziavane, vratane mna. Ved trpi Boh Otec, jeho zranujeme. Chcelo by to katechezy zo strany knazov pocas sv. omsi.

 Treba velmi presne rozobrat vsetky moznosti vykonavanych prac, podmienky a pod., aby nam bolo v tom jasno. Jasne vsak je, ze nedelu treba svatit a nevykonavat ziadne prace. Preco si my ludia vsetko prisposobujeme a verime, ze Boh sa nad nami zlutuje a vsetko ospravedlni? Preco je tak tazke vybudovat si v sebe vnutornu disciplinu a vztah k Bohu, taky, ktory skrze lasku k nemu mi nedovoli ho zranovat. Prosim vsetkych knazov, aby boli co najmenej relativisticki, ale jasne tvrdi, nebojacni. V poslednom obdobi pocujem od knazov skor slova o opatrnosti aby sa neodstrasili duse a ustup od jasne definovanej viny a neviny. Ja sama som sa pohla z miesta len vtedy, ked mi knaz odmietol dat rozhresenie...az tento moment mnou otriasol a pomohol mi vzchopit sa, konany hriech nie. V momente, ked hresime, mame oci zastrete, nevidime spravne, nechcem o spravnych veciach ani pocut, preto je tu knaz, ktory jasne zadefinuje bozi postoj. Boh je milosrdny, ale spravodlivy, bude sudit kazdu nasu sekundu

 zivota...zelam nam vsetkym, aby ten sud dopadol dobre a aby nas vsetkych zalialo svetlo a dobrota bozieho milosrdenstva...Terezka

Diakon Štefan:

Drahá Terezka, ďakujem za Váš príspevok, kde ste položili otázku, ale zároveň ste napísali aj svoj názor na daný problém a v podstate ste na otázku aj odpovedali... Ja len doplním a upresním, že nedeľa ako deň Pána nám bol daný na oslavu Boha a zároveň na náš oddych. Počas nedele by sme mali robiť len tie najnutnejšie práce a vôbec nie je dôležité, či je to za peniaze alebo nie!!! Žiadne ťažké práce, ktoré aj vy spomínate vo svojom príspevku nie sú v nedeľu dovolené. Výnimkou je len záchrana úrody v prípade veľmi nepriaznivého počasia. V takomto prípade je lepšie vec konzultovať s kňazom a pýtať si od neho dišpenz na dané práce... Boh nám chce dobre a preto nám dáva jeden deň v týždni, aby sme sa pomodlili viac ako inokedy, išli na sv.omšu, ale aj stretli sa s rodinou, s priateľmi, oddýchli si!!! Buďme mu vďační a čo najlepšie využívajme tento dar, ktorý nám dal smiley


Michal:

Dobry den, planujeme ist na viacdnovu turistiku. Jeden den z tejto tury je nedela. Kedze v ten den nebude v okoli moznost zucastnit sa svatej omse, je povazovana takato neucast za tazky hriech?

Dakujem za odpoved.

Diakon Štefan:

Drahý Michal, každú nedeľu a v prikázaný sviatok sme viazaní účasťou na celej sv.omši. Je to prejav našej vďaky Bohu a zároveň si vyprosujeme Božie požehnanie do ďalších dní. Pokiaľ tak neurobíme páchame ťažký hriech. Výnimkou je choroba alebo nemožnosť účasti nakoľko sme na miestach, kde sa sv.omša neslúži napr na dovolenke v zahraničných krajinách alebo aj na Slovensku, čo je ale takmer nemožné, nakoľko v každej dedine či meste sv.omša v nedeľu je. Pokiaľ sa nám nedá ísť v nedeľu môžeme využiť sv.omšu v sobotu večer, ktorá je už s nedeľnou platnosťou. Pokiaľ ide o Váš problém: Mali by ste si zariadiť čas tak, aby ste na sv.omši boli. Výnimkou je len to, ak nebude absolútne žiadna možnosť ani v sobotu večer ani v nedeľu. Prajem a vyprosujem Vám všetko len to najlepšie :-)


Veriaca:

Dobry den, rada by som sa na ieco opytala. Nasla som dnes na ulici peniaze. Co mam s nimi urobit? Nikoho som nevidela, komu by vypadli, lezali na zemi, kde nikto nebol. Ak si ich necham, budem mat hriech? Dakujem za odpoved. A prajem pekny den.

Diakon Štefan:

Pekný deň, hriechom by Váš skutok bol vtedy, keby ste peniaze niekomu ukradli, alebo keby ste vedeli kto ich stratil a Vy by ste mu ich nevrátili a nechali by ste si ich. Pokiaľ nepoznáte majiteľa môžete si ich nechať, prípadne časť z nich venovať na nejaký dobrý cieľ alebo úmysel a budete mať dobrý pocit...


Jozef:

Pochválený buď Ježiš Kristus, prosim Vas, cestou autom do prace a z prace som sa zacal modlit ruzenec pocas toho ako soferujem. Najskor som si ho pustal v radiu a modlil som sa ho ako \"kvazi\"prisediaci ked niekto predriakaval modlitbu, neskor som sa ho zacal modlit uplne sam. Avsak neviem si rady s nasledovnym:

a) ak si pustim ruzenec na youtube a niekto predriekava modlitbu a ja sa zapajam ako lud, je to platna modlitba?

b) je takato modlitba platna aj pocas soferovania, kedze okrem modlitby musim davat pozor aj na cestu, pricom vela krat sa pristihnem ze som myslou niekde inde?

c) V pripade, ze sa modlim ruzenec uplne sam je to hodnotnejsie ako ked si ho pustim v radiu a modlim sa popri tom aj ked neodriekam tym padom celu modlitbu sam?

Vopred dakujem za radu

S pozdravom Jozef

Diakon Štefan:

Drahý Jozef, ďakujem Vám za Vaše otázky ohľadom modlitby sv.ruženca. Môžem Vás ubezpečiť, že vôbec nemusíte mať obavy o ktorých píšete. Modlitba je vždy milá Bohu najmä pokiaľ je prednášaná úprimne a z hĺbky srdca. Ideálne je, ak sa na modlitbu dokážeme úplne sústrediť, ak sa modlíme v tichu domova alebo v chráme, ale môžete využívať aj tie spôsoby modlitby o ktorých píšete. Či si modlitbu púšťate cez youtube, či sa modlite v aute alebo kdekoľvek inde vždy je to dobré a platné... Asi každému z nás sa stáva, že nám počas modlitby zalietajú myšlienky aj inde a preto je dobré si na to dávať pozor a sústrediť sa na modlitbu čo najviac. Želám a vyprosujem Vám veľa síl a "chuti" do modlitby a tiež veľa vytrvalosti, aby Vás modlitba sprevádzala počas celého dňa ako aj počas celého Vášho života smiley


Veriaca:

Pochválený buď Ježiš Kristus,

prosim Vas, pred par dnami som bola na sv.zmierenia a chcela by som sa porozpravat s mojim spovednikom ohladom niektorych veci vyznaných pocas sv.spovede aj v ramci duchovneho rozhovoru, samozrejme s tym, ze ja ho oslovim prva. Chcela by som sa preto spytat, ci odporucate takyto rozhovor aj ked uz mam po spovedi??  nakolko trosku mam obavu z toho, aby ma nepochopil zle. Ale chcela by som sa o tych veciach porozpravat aj mimo spovede a takyto rozhovor mi pride vhodny.

dakujem velmi pekne za odpoved.

prajem pozehnane dni! :-)

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, sviatosť zmierenia je veľký a vzácny dar cez ktorý sa nám dostáva odpustenie hriechov a tiež dostávame Božiu pomoc, aby sme so zlom vedeli bojovať a postupne sa ho zbavovať. Aj keď ste túto sviatosť prijali a máte potrebu o niektorých problémoch sa viac a podrobnejšie porozprávať nevidím v tom žiadny problém. Treba si len dohodnúť s kňazom stretnutie a určite sa Vám bude rád venovať...


Luci:

Pochválený buď Ježiš Kristus,

prosím Vás, v poslednom čase ma často napádajú také nepekné myšlienky, ako tomu možno zabránit? čo je príčinou takých myšlienok?

Veľmi pekne Vám ďakujem a prajem požehnany deň :-)

Diakon Štefan:

Drahá Luci, príčinou nepekných myšlienok je pokúšanie od diabla. Myšlienka nie je hriechom, pokiaľ sa ňou dlhodobo nazaoberáme, nevyhľadávame v nej potešenie, nevenujeme sa jej... Ideálne je v takýchto ťažkých chvíľach pokušenia sa modliť a snažiť sa týchto myšlienok zbaviť. Nie je to jednoduché, ale dá sa to... Chce to len odvahu a vytrvalosť. Nech sa Vám to s Božou pomocou podarí :-)


Pavol:

Pochválený buď Ježiš Kristus.

Rád by som sa opýtal, či si smiem pravidelne staviť na nejaké športové podujatia a zápasy, tak aby som sa nedopúšťal hriechu. Samozrejme by nešlo o veľa peňazí. Možno okolo 20 € prestávkovaných za mesiac.

Vďaka za odpoveď

S pozravom Pavol

Diakon Štefan:

Drahý Pavol, pokiaľ Vám to Vaše finančné možnosti dovoľujú a neubližujete tým sebe ani svojim drahým tak je na Vašom svedomí, ako so svojimi peniazmi naložíte. Niekto investuje do kultúrmych podujatí, iný do športu a Vy časť peňazí investujete do stávkovania. Problémom by sa to stalo vtedy, ak by táto Vaša záľuba prešla do závislosti, prípadne ak by ste výrazne ochudobňovali prípadne zadlžovali seba alebo svoju rodinu... Ak Vám môžeme poradiť - stanovte si nejakú sumu napr. Vami spomínaných 20 Eur a v žiadnom prípade ju neprekračujte...


Veriaci:

Pochválený buď Ježiš Kristus.

Prosím Vás, budete spovedať  ešte do nedele (keďže je nedeľa Božieho milosrdenstva)?

ĎAKUJEM!

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný deň, v kostole sa spovedá pol hodinu pred sv.omšou. Napriek tomu, že je prvopiatkový týždeň, dlhé spovedanie sa zrušilo, keďže veriaci prijali sviatosť zmierenia pred Veľkou nocou. Pokiaľ budete potrebovať prijať túto sviatosť treba osloviť kňaza a určite Vám rád sviatosť vyslúži :-)


Katka:

Pochválený buď Ježiš Kristus.

chcem sa opýtať, či je hriech, keď v nedeľu a vo sviatok niečo robím napr. na Veľký piatok som povysávala, alebo keď niečo žehlím, alebo dám prať do práčky. ďakujem za odpoveď.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, nedeľu a sviatok nám dal Pán na oddych, na stretnutia s Ním a s ľuďmi... Pokiaľ potrebujete niečo nevyhnutné urobiť a nedá sa Vám to v iných dňoch tak môžete, ale určite by to nemali byť ťažké práce. Snažte sa porobiť všetko čo sa dá v bežných dňoch a počas nedele skúste odpočívať a venovať sa svojim najbližším... Veľký piatok nie je sviatok, takže počas tohoto dňa môžeme pracovať, ale lepšie je v tento deň viac ako inokedy uvažovať o Pánovom utrpení, nakoľko je to výnimočný a jedinečný deň...


Veriaci:

Poprosim o informaciu ohladom spovedania pred Velkou nocou Terminy  a cas spovedania

Dakujem pekne

Diakon Štefan:

V Kostole Povýšenia sv. kríža je predveľkonočné spovedanie na Kvetnú nedeľu od 14.00 hod. do 17.00 hod. V Kostole Sedembolestnej Panny Márie sa bude sviatosť zmierenia vysluhovať v pondelok a v utorok po Kvetnej nedeli (21. a 22.3.2016) od 15.00 hod. do 17.00 hod. a v stredu 23.3.2016 dopoludnia od 9.00 hod. do 11.30 hod. a popoludní od 15.00 hod. do 17.00 hod. Termínov je dosť, stačí si vybrať a dobrou sv. spoveďou sa dobre pripraviť na sviatky Pánovho zmŕtvychvstania :-)


Patrik:

Chcem sa spýtať či je hriech ak v kostole som mal žuvačku prípadne cukrík či to mám vyznať pri najbližšej spovedi.

Diakon Štefan:

Drahý Patrik, žuvačka ani cukrík do kostola nepatria, prípadne sú určené len malým deťom, napr. keď vyrušujú. Hriech ste nespáchali a preto sa nemáte z čoho spovedať, ale je to neslušné preto nabudúce príďte do kostola bez cukríkov a žuvačky... Pokiaľ ste ju mali počas sv.omše a išili ste na prijímanie tak ste nedodržali eucharistický pôst a to je potrebé povedať pri najbližšej sv. spovedi...


Veriaca:

Pochválen buď Ježiš Kristus!

Chcela by som sa opýtať, či je potrebné ísť za kňazom, ktorému dal sv. otec povolenie dať rozhrešenie v roku Milosrdenstva, ak som užila 2x tabletku PO. 2x som sa z tohto skutku vyspovedala, ale nie som si istá, či to stačí.

Ďakujem.

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, pokiaľ ste svoj hriech vyznali, oľutovali a vykonali kňazom uložené zadosťučinenie nie je žiaden dôvod, aby ste sa z tohto hriechu spovedali opäť. Pán Vám odputil a buďte spokojná. Nech je to zároveň pre Vás poučenie, aby ste tento hriech nespáchali opäť...


Jana:

Pochválený bud Ježiš Kristus

Mala by som otázku , chcem si doma vyrábať vlastné mydlá prirodzenou metodou len neviem či to nie je hriech kedže sa tam pridávajú esencie či to nie je okultizmus ... Dakujem za odpoved

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, pokiaľ tomu dobre rozumiem tak esencie sú rôzne vône, ktorá chcete pridávať do doma vyrábaného vlastného mydla. Určite nejde o žiaden okultizmus, to by bolo len vzedy, keby ste pri výrobe mydla vzývali zlé sily, čo nie je Váš prípad. Môžete v tejto výrobe pokračovať aj naďalej, bude to dokonca prospešné, nakoľko Vy sa rozhodnete, aké substancie budete pri výrove používať...


Janka:

Mala by som na Vás otázku. Veľa krát sa rozprávam z ľudmi a priateľmi o viere a počula som už veľa názorov typu verim v Boha ale neverím v cirkev  ,alebo verím v Boha ale neverím v peklo dokonca som čítala v knihe G. Amortha že niektorí kňazi neveria v diabla nedávno som sa dozvedela o priateľke ktorá je praktizujúca kresťanka že neverí v bibliu . Neviem prečo ale trochu ma zaráža že toto hovoria praktizujúci kresťania a preto sa chcem opýtať je sú takíto kresťania plnohodnotní ved ked niekto neverí v bibliu ako môže veriť v Krista ?

Diakon Štefan:

Drahá Janka, som rád, že Vás trápia postoje niektorých našich kresťanov a som z toho smutný, že ľudia prispujú k otázkam viery tak ako to opisujete vo svojich vlastných zážitkoch... Aj ja som viackrát počul názor, že niekto verí v Boha ale neuznáva Cirkev... Divná viera... Cirkev je tajomné Kristovo Telo, ktoré On sám založil, vedie a nad Cirkou drží aj svoju ochrannú ruky. Jasne povedal Petrovi, že je skala a na tejto skale postaví svoju Cirkev a brány pekelné ju nepremôžu... Keby sa niekto trochu viac venoval svojej viere, nikdy by nemohol rozprávať nezmysly o tom, ako neverí Cirkvi. Treba si uvedomiť, že Cirkev je božsko-ľudská ustanovizeň a môžu sa v nej vyskytnúť chyby alebo nehodní služobníci, ale aj z tých najväčších zápasov vyšla vždy Cirkev víťazne... Ak niekto neverí v peklo alebo v diabla a sú to dokonca aj kňazi - to je tiež veľmi smutné. Ak niekto v diabla neverí, už v tej chvíli prehral a diabol ho má vo svojej moci. No a na záver - ak praktizujúca kresťanka neverí sv.Písmu, tak asi nebude až taká praktizujúca... Či sú títo kresťania plnohodnotní ako píšete v závere otázky - na to si asi dáte odpoveď aj sama. Rozhodne by sa ľudia s takýmito názormi mali nad sebou zamyslieť a začať výrazne meniť svoj život ako aj svoj postoj k viere...


Jana:

Chcem sa opýtať , že ked som čítala v biblii že Judáš zradil Ježiša tak som sa vlastne zamýšľala nad tým že či je v pekle . Ked sa tak zamýšľam ako Ježiš povedal pre toho človeka by bolo lepšie keby sa nebol narodil . A na druhej strane sa zamýšľam že vlastne bolo už dopredu dané že Ježiša zradí Judáš a Ježiš o tom vedel tak vlastne Judáš to musel urobiť inak by sa nenaplnilo písmo . Teda Judáš to nemohol nejak zmeniť . prosím o Váš názor

Diakon Štefan:

Milá Jana, ďakujem za zaujímavú otázku a tiež Vám ďakujem za Váš záujem o sv.Písmo... Či je Judáš v pekle - to neviem a na túto otázku je ťažké odpovedať, nakoľko súdiť človeka za jeho život a rozhodovať o jeho večnosti má právo len Boh. Na Judášovi sa skutočne plnilo Písmo, ale na druhej strane si treba uvedomiť podstatnú vec: Judáš sa mohol zmeniť! Mohol prísť za Ježišom a poprosiť ho o odpustenie tak ako to urobil Peter, ktorý ho tri razy zaprel... A toto bola najväčšia chyba Judášovho života - uvedomil si svoju chybu, ale nemal síl ísť za Ježišom a prosiť ho o odpustenie, ale v zúfalstve si siahol na život. V tomto korení aj veľké poučenie pre každého z nás: Všetci robíme chyby, páchame hriechy, ale vždy môžeme ísť za Ježišom a prosiť ho o odpustenie. On našu prosbu určite prijme, nakoľko nás nekonečne miluje...


Veriaci:

Dobrý deň , chcem sa opýtať, či je umelé oplodnenie v rozpore s katolíckou vierou?

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, umelé oplodnenie je v rozpore s učením Cirkvi. Veľmi dobre chápem, ako sa cítia rodičia, ktorí túžia po dieťatku, ale na druhej strane si treba uvedomiť, že dieťa je dar, ktorý rodičia dostávajú. Hlavný problém pokiaľ ide o umelé oplodnenie je v tom, že sa vytvárajú nadbytočné embryá, ktoré sa potom likvidujú, vyhadzujú, prípadne dochádza k manipulácii s nimi a pod. Je to veľká neúcta k počatému životu, nakoľko od momentu spojenia vajíčka a spermie považujeme počatú ľudskú bytosť za jedinečného ľudského jedinca...


Luky:

Dobry den, prosim Vas, je sv. prijimanie podmienka toho aby sme mohli mat svadbu v kostole? Ja mam prijimanie aj birmovku, ale priatelka mala len krst! Dakujem

Diakon Štefan:

Drahý Luky, pokiaľ Vy máte všetky sviatosi a Vaša priateľka má len krst je možné, aby ste si vyslúžili sviatosť manželstva v kostole. Je potrebné  o tom oboznámiť kňaza, ktorý Vás bude sobášiť, nakoľko on si musí vypýtať povolenie z biskupského úradu...


Jana:

Dobrý deň, náhodou som si prečítala Váš starší príspevok o všetkých podmienkach pre 9 prvých piatkoch. Ja som sa snažila o 9 prvých piatkov, ale nevedela som o týchto podmienkach. Myslela som si, že treba ísť na Sv. Prijímanie 9. prvých piatkov bez prerušenia (samozrejme po Sv. spovedi) a to je všetko. Nevedela som, že ho treba obetovať za odčinenie hriechov... a ostatné tieto podmienky, takže tie som už nedodržala. Mám teda 9 prvých piatkov teda akoby nesplnených? Ďakujem za odpoveď.

Diakon Štefan:

Drahá Jana, pokiaľ ste nesplnili všetky podmienky tak ako sú určené a predpísané, treba považovať Vašich 9 prvých piatkov za nesplnených. Doporučujem Vám zopakovať si ich znovu, aby bolo všetko v poriadku... Verím, že sa Vám to podarí a budete mať z toho radosť :-)


Jaja:

Pochválalený bud Pán Ježiš Kristus, drahy pán diakon,prosim vás poradte mi či sa nedopušťam hriechu ked niekedy chodim domov s práce pomocť dcere so synom na pol hodinu,/dcera ma zdravotne problemy a cestuje s nim do školy /da sa mi to,nakoľko pracujem ako upratovacka v škole a byvam hned vedľa nej i ked viem ze trošku rizkujem.Ďakujem za radu

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, pokiaľ pomáhate a robíte dobrý skutok tak je to v poriadku a slúži Vám tu ku cti... Ale ak tak robíte v rámci pracovnej doby a odchádzate z pracoviska bez toho, aby o tom vedeli Vaši nadriadení tak to už v poriadku nie je... Doporučujem Vám, aby ste o tom porozprávali s Vašim nadriadeným a dohodli si odchod na pomoc Vašej dcére oficiálne...


Jana:

Dobrý deň, potrebujem sa opýtať ako je to s pôstom na Popolcovú stredu a Veľký piatok. Viem, že deti, chorí a starí nemusia postiť od hladu, iba od mäsa, s tým, že sa nedopustia vôbec hriechu (opravte ma, ak nemám pravdu). Zaujíma ma, či je to tak aj s TEHOTNÝMI a DOJČIACIMI ženami. Nemám s tým problém, ale bojím o dieťa, aby malo, čo potrebuje. Či nie je horšie hladovať bábätko ako nepostiť. Napíšte mi prosím, či sú tieto ženy tiež vyňaté z tejto povinnosti pod ťarchou hriechu. Chcem chodiť na Sv. Prijímanie , ale neviem, či by som mala hriech, keď postiť nebudem. Vopred ďakujem za skorú odpoveď, (aby som do utorka vedela, ako sa zachovať).

Diakon Štefan:

Pekný a požehnaný večer, od pôstu sú oslobodené ako správne píšete len deti a starí ľudia, podobne aj chorí. Od pôstu pokiaľ ide o mäso nie je oslobodený nikto... Pokiaľ ide o tehotné a dojčiace - tu by som k otázku pôstu pristupoval individuálne... Pokiaľ zo zvládnete mali by ste pôst dodržať. Nakoľko ide len o jeden deň myslím si, že bábätko nebude hladovať... Navyše ako viete môžete v tento deň 3x jesť a z toho sa raz najesť do sýta... Pokiaľ by ste cítili nejakú slabosť alebo mali pocit na kolaps tak v takom prípade by bolo dobré jesť aj viackrát - ale vždy bez mäsitých pokrmov... Verím, že sa Vám to s Božou pomocou podarí a že to zvládnete Vy ako aj bábätko